Glace
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 753kj (180 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 753kj (180 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 10 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 3.0999999046326g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 3.1g |
| Saturated Fat | 4.6999998092651g |
| Saturated Fat Points | 4 |
| Saturated Fat Ratio | 60.25640633762954% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 60.3% |
| Saturated Fat Value | 4.7g |
| Score | 9 |
| Sodium | 40.000000596048004mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 40mg |
| Sugars | 22.200000762939g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 22.2g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- La Manufacture Des Belles Glaces Crème Glacée Rhum Raisins (Similarity score: 6.60)
- Sunnyside Farms Premium Sherbet (Similarity score: 6.73)
- Nestlé,after Eight After Eight (Similarity score: 7.85)
- Tarte Fraise (Similarity score: 7.97)
- Nestlé Le Petit Pot De Crème Au Café X 4 (Similarity score: 9.58)
- La Laitière,nestlé Petit Pot De Crème Au Café (Similarity score: 9.58)
- L'angélys Chocolat Noir Fruit De La Passion (Similarity score: 11.07)
- Carrefour Helado Almendras Sabor Vainilla (Similarity score: 11.79)
- Strawberry Ice Cream, Strawberry (Similarity score: 12.08)
- Bonne Maman Crème Caramel (Similarity score: 12.10)
- Bonne Maman Flan Caramel (Similarity score: 12.10)
- Bonne Maman Crème Caramel (Similarity score: 12.10)
- Fresh & Easy Gelato (Similarity score: 12.18)
- Yabon Gateau Au Chocolat (Similarity score: 12.79)
- Paradis Super Coco (Similarity score: 12.91)