Gingerbread house kit
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1674kj (401 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 4 |
| Energy Value | 1674kj (401 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | e |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 20 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 3.33g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.33g |
| Saturated Fat | 5g |
| Saturated Fat Points | 4 |
| Saturated Fat Ratio | 50% |
| Saturated Fat Ratio Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio Value | 50% |
| Saturated Fat Value | 5g |
| Score | 20 |
| Sodium | 200mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 200mg |
| Sugars | 46.67g |
| Sugars Points | 10 |
| Sugars Value | 46.67g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Generale Biscuits Lu Pim's Cookies Raspberry 1x5 29 Oz (Similarity score: 9.08)
- Giant Gingerbread Man Cookie Kit, Gingerbread (Similarity score: 10.10)
- Charlotte's Brownie Chew Cookies (Similarity score: 13.55)
- Target Target, Giant Sugar Cookie Decorating Kit (Similarity score: 14.35)
- Beurlay Galette Charentaise Fourrée Myrtille (Similarity score: 16.06)
- Biscuits Fourres Au Haricot Azuki (Similarity score: 16.39)
- Don't Go Nuts Whitewater Chomp Bar (Similarity score: 16.81)
- Two Bite, Sourdough: A European Bakery Two Bite, Soft Baked Oatmeal Raisin Cookies (Similarity score: 17.12)
- Consilia Crostata All'albicocca (Similarity score: 17.20)
- Langue De Chat (Similarity score: 17.48)
- Mc Vitie's Bn (Similarity score: 17.75)
- The Bakery Baron Crumble Bars (Similarity score: 19.29)
- Colomba (Similarity score: 19.44)
- American Licorice Co Artificially Flavored Candy (Similarity score: 20.65)
- Tarte Aux Pommes (Similarity score: 20.80)
Ingredients List
- Gingerbread
- Palm Oil
- Molasses
- Water
- Spice
- E500ii
- Salt
- Icing
- Water
- Palm Oil
- Corn Starch
- E375
- High Fructose Corn Syrup
- Corn Syrup
- Modified Corn Starch
- Salt
- Acetylated Monoglycerides
- Artificial Flavouring
- E171
- E435
- E202
- E330
- Reduced Iron
- Gum Balls
- Dextrose
- Corn Syrup
- Chewing Gum Base
- Natural And Artificial Flavouring
- E422
- E904
- Tapioca Dextrin
- E903
- Colour
- Ascorbic Acid Added As Dough Conditioner
- E321
- Mini Jellies
- Sugar
- Corn Starch
- Water
- E330
- Sodium Citrate
- Natural And Artificial Flavouring
- Colour
- Christmas Lights
- Thiamin Mononitrate
- Corn Syrup
- E330
- E572
- Tapioca Dextrin
- Colour
- E904
- E903
- Mini Beads
- Corn Syrup
- E330
- E101
- E572
- Tapioca Dextrin
- Colour
- E904
- E903
- Artificial Flavouring
- Enzyme
- Folic Acid
- Sugar
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)