Ginger bread house kit
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1536kj (368 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 4 |
| Energy Value | 1536kj (368 calories/kcal) |
| Fiber | 3.3 |
| Fiber Points | 3 |
| Fiber Value | 3.3 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 14 |
| Positive Points | 3 |
| Proteins | 3.33g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.33g |
| Saturated Fat | 0g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 0% |
| Saturated Fat Ratio Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio Value | 0% |
| Saturated Fat Value | 0g |
| Score | 11 |
| Sodium | 0mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 0mg |
| Sugars | 60g |
| Sugars Points | 10 |
| Sugars Value | 60g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Momentum Brands Momentum Brands, Valentine's Marshmallow Kabob (Similarity score: 6.98)
- Momentum Brands Momentum Brands, Valentine's Marshmallow Bouquet (Similarity score: 6.98)
- Lychee Gummy (Similarity score: 7.54)
- A M Braswell Jr Food Co Inc Blackberry Syrup (Similarity score: 7.80)
- Momentum Brands Momentum Brands, Filled Marshmallows Eyeballs Candy (Similarity score: 8.66)
- Fire & Ice Chewy Cinnamon And Cool Mint Flavored Candies (Similarity score: 8.66)
- Orange & Black Spice Drops (Similarity score: 9.86)
- Raspberry Fruit Syrup, Raspberry (Similarity score: 9.86)
- Valentine Cinnamon Sanded Hearts (Similarity score: 9.86)
- Disney, Imaginings 3 Disney, Fruit Gummies (Similarity score: 10.76)
- Great Value Gummy Treats Friandises En Gélatine (Similarity score: 11.67)
- Warheads Sour & Chewy Sweet & Fruity Lemon, Cherry, Blue Raspberry, Orange, Green Apple, Lemon Worms Chewy Candy (Similarity score: 11.74)
- Spice Drops (Similarity score: 12.32)
- Price Chopper Goodies Spice Drops Candy (Similarity score: 12.32)
- Southern Home, Bruno's Supermarkets Inc Southern Home, Spice Drops (Similarity score: 12.32)
Ingredients List
- Gingerbread
- Sugar
- Wheat Syrup
- Potato Starch
- Sugar Syrup
- Vegetable Oil
- E503ii
- E501i
- Spice
- Colour
- Egg White
- Wheat Flour
- E428
- E330
- Fairy Tale Folk
- Acacia
- Casein
- E330
- Colour
- Nonpareils
- Wheat Starch
- Corn Starch
- Rye Flour
- Glucose Syrup
- Colour
- Spice
- Lemon Peel
- Orange Zest
- E503ii
- Icing Powder
- Wheat Flour
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)