Gimme Five Gimme Five - Pêche
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1439kj (344 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 4 |
| Energy Value | 1439kj (344 calories/kcal) |
| Fiber | 5.7 |
| Fiber Points | 5 |
| Fiber Value | 5.7 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 97.5 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 5 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 97.5 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 14 |
| Positive Points | 10 |
| Proteins | 0.9g |
| Proteins Points | 0 |
| Proteins Value | 0.9g |
| Saturated Fat | 0.4g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 30.76923076923077% |
| Saturated Fat Ratio Points | 4 |
| Saturated Fat Ratio Value | 30.8% |
| Saturated Fat Value | 0.4g |
| Score | 4 |
| Sodium | 40mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 40mg |
| Sugars | 72g |
| Sugars Points | 10 |
| Sugars Value | 72g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Pouce, Auchan Raisins Secs (Similarity score: 23.01)
- Dm Bio Ingwer Würfel Kandiert (Similarity score: 25.58)
- Bioladen Mango Brooks Fruchtig Süß (Similarity score: 26.44)
- Nutridia Cranberries (Similarity score: 27.16)
- Carrefour Raisins Sultanines (Similarity score: 28.41)
- Maitre Prunille Raisins Golden (Similarity score: 28.41)
- Maître Prunille Le Trio De Raisins (Similarity score: 28.41)
- Domino,maître Prunille Raisins Secs Sultanine (Similarity score: 28.41)
- Maitre Prunille Raisins Sultanines (Similarity score: 28.41)
- Coles Australian Sultanas (Similarity score: 28.97)
- Auchan Pâtes De Fruits Saveurs (Similarity score: 29.06)
- Bioladen* Snack Pack Mangostücke (Similarity score: 29.86)
- Ducros Melissa (Similarity score: 30.42)
- Cémoi Assortiments De Pâtes De Fruits (Similarity score: 31.04)
- Bombus Ovocné Kousky Mango (Similarity score: 31.22)
Ingredients List
- Fruit
- Gelling Agent
- Natural Flavouring
- Lemon Fibre
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)