Giant lima beans seasoned with pork
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 351kj (84 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 1 |
| Energy Value | 351kj (84 calories/kcal) |
| Fiber | 4.6 |
| Fiber Points | 4 |
| Fiber Value | 4.6 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 2 |
| Positive Points | 7 |
| Proteins | 5.34g |
| Proteins Points | 3 |
| Proteins Value | 5.34g |
| Saturated Fat | 0.15g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 19.736842105263158% |
| Saturated Fat Ratio Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio Value | 19.7% |
| Saturated Fat Value | 0.2g |
| Score | -5 |
| Sodium | 168mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 168mg |
| Sugars | 2.29g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 2.29g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Fat Rabbit Green Riot Verde Cauliflower (Similarity score: 6.06)
- Pacific Pacific, Organic Burmese Tofu (Similarity score: 6.87)
- Saffron Road, American Halal Company Inc Saffron Road, Beef Chile Colorado With Mesquite Black Beans & Garlic Rice (Similarity score: 11.81)
- Pedro Alubias Cocidas (Similarity score: 16.63)
- Carrefour Pimientos Del Piquillo Rellenos De Carne (Similarity score: 17.49)
- Mexican Inspired Chicken And Bean Soup (Similarity score: 17.87)
- Miau Judion (Similarity score: 18.23)
- Ottos Auslese Zuckermais (Similarity score: 19.20)
- Artisan Bistro Kale Sun Dried Tomato Pesto Chicken (Similarity score: 19.34)
- Alpro Greek Style Mango (Similarity score: 19.58)
- Whole Foods Market, Hippie Salad Shaker (Similarity score: 19.58)
- Penelas Penelas Haricots Granja 380 Grs (Similarity score: 20.20)
- Penelas Alubias Blancas Cocidas (Similarity score: 20.20)
- Haricots Blancs (Similarity score: 20.20)
- Penelas Alubias Cocidas Judión (Similarity score: 20.20)
Ingredients List
- Prepared Giant Lima Beans
- Water
- Pork
- Salt
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)