Gianna's Easter Choco Chicks
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1941kj (464 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 5 |
| Energy Value | 1941kj (464 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | e |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 20 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 3.57g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.57g |
| Saturated Fat | 17.86g |
| Saturated Fat Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio | 71.44% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 71.4% |
| Saturated Fat Value | 17.9g |
| Score | 20 |
| Sodium | 143mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 143mg |
| Sugars | 21.43g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 21.43g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Vanilla Chai Cookie Bites (Similarity score: 12.13)
- Madeleines (Similarity score: 17.15)
- Deck The Halls Sugar Cookies (Similarity score: 17.70)
- Assorted Easter Eggs Sugar Cookies (Similarity score: 17.70)
- M&m's Mms Crispy Chocolate Candies (Similarity score: 21.44)
- Marinela,bimbo Barritas De Mora (Similarity score: 22.71)
- Madeleines À La Vanille (Similarity score: 23.94)
- Les Mousquetaires Madeleines By Les Gourmandises De Mireille Honey (Similarity score: 23.94)
- Madeleines Citron (Similarity score: 23.94)
- Madeleines A L'orange (Similarity score: 23.94)
- Choco Grains Biscuits (Similarity score: 24.22)
- Pitot Sablé Fourré Caramel Au Beurre Salé (Similarity score: 24.78)
- Biscuit Aux Châtaignes Et Au Miel (Similarity score: 26.43)
- Gianna's Sugar Cookies (Similarity score: 26.80)
- Gianna's, Gianna's Baking Company Gianna's, Shining Bright Frosted Sugar Cookies (Similarity score: 27.33)
Ingredients List
- Flour
- Frosting
- Corn Starch
- Water
- Natural Vanilla
- Natural Food Coloring
- Sugar Crystals
- Sugar
- Unsalted Butter
- Palm Oil
- Egg White
- Vanilla Bean Paste
- Salt
- Baking Powder
- Cocoa Powder
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)