Ghirardelli Chocolate Milk caramel filled squares
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 2046kj (490 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 6 |
| Energy Value | 2046kj (490 calories/kcal) |
| Fiber | 2.22 |
| Fiber Points | 2 |
| Fiber Value | 2.22 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | e |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 27 |
| Positive Points | 2 |
| Proteins | 4.44g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 4.44g |
| Saturated Fat | 15.56g |
| Saturated Fat Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio | 58.3427071616048% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 58.3% |
| Saturated Fat Value | 15.6g |
| Score | 25 |
| Sodium | 135.48mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 135.5mg |
| Sugars | 53.33g |
| Sugars Points | 10 |
| Sugars Value | 53.33g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Ghirardelli Chocolate Company Milk Chocolate With Caramel Filling (Similarity score: 3.52)
- Fall Assortment Premium Chocolate Squares (Similarity score: 4.72)
- Premium Chocolate Fall Assortment Squares, Dark Chocolate Bourbon Caramel, Milk Chocolate Caramel, Milk Chocolate Pumpkin Spice Caramel (Similarity score: 4.72)
- S'mores Snack Mix, Milk Chocolate (Similarity score: 8.36)
- S'mores Crunchy Grahams And Fluffy Marshmallows Coated In Milk Chocolate Snack Mix, S'mores (Similarity score: 8.36)
- Carrefour Pop N Croc (Similarity score: 12.12)
- Côte D'or Snax (Similarity score: 12.15)
- Russell Stover Assorted Fine Chocolates, Mint Patty, Coconut, Pecan Delight, Caramel (Similarity score: 12.33)
- Assorted Fine Chocolates, Mint Patty, Coconut, Pecan Delight, Caramel (Similarity score: 12.33)
- La Route Des Alpes Chocolat Au Lait Suisse Fourré Génépi Liquide (Similarity score: 13.10)
- Russell Stover, Russell Stover Candies Inc Russell Stover, Assorted Chocolate (Similarity score: 14.43)
- Russell Stover, Russell Stover Candies Inc Russell Stover, Assorted Fine Chocolate (Similarity score: 14.43)
- Russell Stover, Russell Stover Candies Inc Assorted Fine Chocolates, Assorted (Similarity score: 14.43)
- Creamy Milk Chocolate With Crisped Rice Nesteggs (Similarity score: 14.62)
- Bell Shaped Chocolates (Similarity score: 14.62)
Ingredients List
- Sugar
- Soya Lecithin
- Natural Flavouring
- Oregano
- Flax Seed
- Plum
- And Green Tea
- Salt
- Vanilla Extract
- Whole Milk Powder
- Corn Syrup
- Cocoa Butter
- Sweetened Condensed Milk
- Chocolate
- Palm Oil
- Butter
- Sodium Citrate
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)