Germinal Biscotti cereali con frutta e semi
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1895kj (453 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 5 |
| Energy Value | 1895kj (453 calories/kcal) |
| Fiber | 6.8 |
| Fiber Points | 5 |
| Fiber Value | 6.8 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 11 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 8.4g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 8.4g |
| Saturated Fat | 2g |
| Saturated Fat Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio | 11.11111111111111% |
| Saturated Fat Ratio Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio Value | 11.1% |
| Saturated Fat Value | 2g |
| Score | 6 |
| Sodium | 240mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 240mg |
| Sugars | 15g |
| Sugars Points | 3 |
| Sugars Value | 15g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Cuetara Cuetara Fibralia 5 Cereali (Similarity score: 10.69)
- Santiveri Mini Roscos De Espelta (Similarity score: 12.10)
- Mulino Bianco Barilla Rigoli 400 Gr Mulino Bianco (Similarity score: 13.72)
- Germinal Fruits Et Graines (Similarity score: 14.85)
- Kellogg's Céréales Extra Croustillant Nature 6x40g (Similarity score: 15.80)
- Sweet Oats & Almonds Multigrain Cluster Flake Cereal (Similarity score: 15.98)
- Mulino Bianco Gran Cereale Biscotti Legumi Croccanti E Cioccolato (Similarity score: 16.99)
- Florbu Castellana Integral (Similarity score: 17.09)
- Spar Galleta Castellana Integral (Similarity score: 17.09)
- Evernat Croquants Avoine Chocolat (Similarity score: 17.59)
- Kirkland Signature Ancient Grains Granola With Almonds (Similarity score: 17.83)
- Bjorg Bio Nutri+ Avoine Chocolat (Similarity score: 18.48)
- Germinal Biscotti Farro Riso Germogliato (Similarity score: 19.12)
- Frollini Farina Di Avena (Similarity score: 19.87)
- Dr Oetker Vitalis Knusper Müsli Plus Multi Frucht (Similarity score: 19.93)