German rye bread
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 996kj (239 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 996kj (239 calories/kcal) |
| Fiber | 4.4 |
| Fiber Points | 4 |
| Fiber Value | 4.4 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 5 |
| Positive Points | 9 |
| Proteins | 8.89g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 8.89g |
| Saturated Fat | 0g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 0% |
| Saturated Fat Ratio Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio Value | 0% |
| Saturated Fat Value | 0g |
| Score | -4 |
| Sodium | 356mg |
| Sodium Points | 3 |
| Sodium Value | 356mg |
| Sugars | 0g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Sainsbury's Sliced White Bread (Similarity score: 13.28)
- Rise Organic Bakery Rise Organic Bakery, Organic Bread, Hello Honey (Similarity score: 13.35)
- Bagels (Similarity score: 13.99)
- Findus Croustibat Petits Trésors (Similarity score: 14.88)
- Old Mill Bread Co Seven Grain (Similarity score: 16.26)
- Schar Gluten Free Ciabatta (Similarity score: 16.84)
- Tesco Roast Vegetable Hand Stretched Flatbread (Similarity score: 17.79)
- The Kroger Co King Soopers, City Market, Ancient Grain Artisan Bread (Similarity score: 18.50)
- Cora Falafels (Similarity score: 18.90)
- Hannaford Bagels (Similarity score: 19.15)
- Multigrain Bagels (Similarity score: 19.57)
- Les Pains,albert Heijn Madelaine Mais (Similarity score: 19.67)
- Aspen Mills Bread Co Of Utah Nine Grain Bread (Similarity score: 19.82)
- Pågen,pagen Lingon Grova Special (Similarity score: 20.10)
- Flowers Foods Inc Cobblestone Bread Co, Thin Sliced Whole Wheat Bagles (Similarity score: 20.19)
Ingredients List
- Flour
- Water
- Rye Flour
- Fresh Yeast
- Natural Rye Sour Starter
- Salt
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)