Gerblé Galette Maïs Chocolat au lait
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1915kj (458 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 5 |
| Energy Value | 1915kj (458 calories/kcal) |
| Fiber | 2.1 |
| Fiber Points | 2 |
| Fiber Value | 2.1 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 17 |
| Positive Points | 2 |
| Proteins | 7.2g |
| Proteins Points | 4 |
| Proteins Value | 7.2g |
| Saturated Fat | 8.4g |
| Saturated Fat Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio | 60% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 60% |
| Saturated Fat Value | 8.4g |
| Score | 15 |
| Sodium | 20mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 20mg |
| Sugars | 21g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 21g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Conad Krumiri (Similarity score: 12.26)
- Mayata Honduras Chocolat Noir 75% (Similarity score: 13.08)
- Limouzi Saveurs Palet Corrézien Noix (Similarity score: 15.52)
- Gerblé Galette Maïs Chocolat Au Lait (Similarity score: 15.56)
- Galette Maïs Chocolat Au Lait (Similarity score: 16.21)
- Gerblé Galette Maïs Chocolat Au Lait (Similarity score: 16.21)
- Dia Galettes De Riz Bio Au Chocolat Noir (Similarity score: 18.32)
- Haust Dip Toast (Similarity score: 19.83)
- Sunfood Dobrušské Jazýčky (Similarity score: 21.69)
- Spritz Sablé Alsacien (Similarity score: 22.43)
- Peters Zartbitter Klassiker (Similarity score: 24.46)
- Enerbio Enerbio Mini Schoko Reiswaffeln (Similarity score: 25.11)
- Picard Nœud Chocolat Au Cacao Equateur Pécan (Similarity score: 25.96)
- Very Special Chocolates Inc Opulence, 12 Wine Filled Chocolates (Similarity score: 26.90)
- Very Special Chocolates Inc Liquor Filled Chocolates (Similarity score: 26.90)