Gerblé Fusilli au Sarrasin (Sans Gluten)
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1507kj (361 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 4 |
| Energy Value | 1507kj (361 calories/kcal) |
| Fiber | 4.7 |
| Fiber Points | 4 |
| Fiber Value | 4.7 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 4 |
| Positive Points | 9 |
| Proteins | 11g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 11g |
| Saturated Fat | 0.6g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 24% |
| Saturated Fat Ratio Points | 3 |
| Saturated Fat Ratio Value | 24% |
| Saturated Fat Value | 0.6g |
| Score | -5 |
| Sodium | 8mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 8mg |
| Sugars | 0.7g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0.7g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Happy Bio Mélange De Basmati Et De Quinoa À Cuire (Similarity score: 7.04)
- Leader Price Pâtes, Forme Torti, 1 Kilo, Marque Leader Price (Similarity score: 7.23)
- Gourmet Farfalle Fantasia Al Limone (Similarity score: 7.27)
- Edeka Fusilli Dinkel Bio (Similarity score: 7.32)
- Sgambato Tortiglioni Farro Monococco (Similarity score: 7.37)
- Rapunzel Spaghettini Semola No 3 (Similarity score: 7.37)
- Montebello Spirale Blanche De Blé Dur Biologique (Similarity score: 7.38)
- Montebello Spaghetti Blanc (format Economique) (Similarity score: 7.38)
- Montebello Alphabet Blanc (Similarity score: 7.38)
- Montebello Trofiette Blanche Bio (Similarity score: 7.38)
- Montebello Montebello (Similarity score: 7.38)
- Montebello Papillon Blanc De Blé Dur Biologique (Similarity score: 7.38)
- Montebello Linguine Blanche De Blé Dur (Similarity score: 7.38)
- Eco Basics Fideos Blancos Bio (Similarity score: 7.38)
- Alce Nero Coquillettes Blanches De Blé Dur Biologique (Similarity score: 7.38)
Ingredients List
- Buckwheat Flour
- Emulsifier
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)