Gelato
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 979kj (234 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 979kj (234 calories/kcal) |
| Fiber | 0.9 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0.9 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 13 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 3.74g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.74g |
| Saturated Fat | 7.48g |
| Saturated Fat Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio | 53.35235378031384% |
| Saturated Fat Ratio Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio Value | 53.4% |
| Saturated Fat Value | 7.5g |
| Score | 13 |
| Sodium | 41mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 41mg |
| Sugars | 21.5g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 21.5g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Rewe Feine Welt Haselnuss Eiscreme (Similarity score: 2.61)
- Rewe Beste Wahl Maple Walnut (Similarity score: 6.21)
- Rocky Road Ice Cream, Rocky Road (Similarity score: 10.32)
- Creme Glacee A La Vanille De Madagascar (Similarity score: 11.37)
- Snoqualmie Gourmet Ice Cream Snoqualmie, All Natural Custard, Blueberry Cardamom Crisp (Similarity score: 11.42)
- Oatly Oatly Chocolat Fudge ( Vegan) (Similarity score: 11.82)
- Spartan Premium Ice Cream (Similarity score: 12.96)
- Leclerc Tartelettes Fraise X2 (Similarity score: 13.03)
- Land Of Milk And Honey Organic Ice Cream, Land Of Milk And Honey (Similarity score: 13.27)
- Glace De La Ferme Glace Au Café (Similarity score: 13.67)
- Marletto, Kilargo Lody Kawowe (Similarity score: 14.77)
- Stratto Gelato Pistacchio (Similarity score: 14.98)
- Three Twins Ice Cream Organic Cherry Ice Cream (Similarity score: 15.04)
- Thiriet Crème Glacée (Similarity score: 15.24)
- Chocolate Molten Cake Ice Cream (Similarity score: 15.39)
Ingredients List
- Whole Milk
- Sugar
- Pistachio Paste
- Cream
- Milk Proteins
- E410
- Decorated With Chopped Pistachios
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)