Gelatelli Premium Bourbon Vanille
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 933kj (223 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 933kj (223 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 14 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 3.1g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 3.1g |
| Saturated Fat | 8.6g |
| Saturated Fat Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio | 68.25396825396825% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 68.3% |
| Saturated Fat Value | 8.6g |
| Score | 14 |
| Sodium | 28.000000000000004mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 28mg |
| Sugars | 21.9g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 21.9g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Gelatelli Bourbon Vanilla Glace Lidl (Similarity score: 7.12)
- Peoples Zebra Records Sweet Action, Ice Cream, Mint Chip (Similarity score: 8.95)
- Zymil,unilever Carte D’or Panna (Similarity score: 9.36)
- Sara Lee Creamy French Vanilla Ice Cream (Similarity score: 9.51)
- The Frut Stix Company Dark Chocolate Covered Fruit Bars (Similarity score: 12.28)
- שטראוס קרמיסימו (Similarity score: 13.27)
- Oregon Ice Cream Vanilla Bean Ice Cream (Similarity score: 13.76)
- Magnum,miko Magnum Glace Pot Vanille Chocolat Blanc 440ml (Similarity score: 14.25)
- Mochi Vanille (Similarity score: 15.17)
- Three Twins Ice Cream Three Twins Ice Cream, Organic Chocolate Ice Cream, Bittersweet Chocolate (Similarity score: 15.44)
- Bittersweet Chocolate Organic Ice Cream, Bittersweet Chocolate (Similarity score: 15.44)
- Summer Fresh Mousse Raspberry (Similarity score: 15.85)
- Coop Gelato Menta E Cioccolato (Similarity score: 16.28)
- Vanilla Bean Premium Ice Cream (Similarity score: 17.51)
- Mochi'z Les Exotiques (Similarity score: 17.65)
Ingredients List
- Skimmed Milk
- E412
- Bourbon Vanilla Extract
- Exhausted Ground Vanilla Pod
- Whipped Cream
- Sugar
- Whey Product
- Glucose Fructose Syrup
- Dextrose
- Glucose Syrup
- Emulsifier
- Stabiliser
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)