Gaufrettes chocolat
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 2092kj (500 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 6 |
| Energy Value | 2092kj (500 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | e |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 25 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 5g |
| Proteins Points | 3 |
| Proteins Value | 5g |
| Saturated Fat | 10g |
| Saturated Fat Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio | 47.61904761904761% |
| Saturated Fat Ratio Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio Value | 47.6% |
| Saturated Fat Value | 10g |
| Score | 25 |
| Sodium | 0mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 0mg |
| Sugars | 48g |
| Sugars Points | 10 |
| Sugars Value | 48g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Gaufrette Au Chocolat (Similarity score: 7.37)
- Rainbow Sprinkles, Rainbow (Similarity score: 9.69)
- Cake Mate Sprinkles Rainbow (Similarity score: 9.69)
- Sprinkles Rainbow (Similarity score: 9.69)
- My Favorite Company Inc Treat Street, Egg Hunt With Chocolate (Similarity score: 9.69)
- Market Pantry Rainbow Sprinkles (Similarity score: 9.69)
- Cake Mate Chocolate Sprinkles Decors (Similarity score: 9.69)
- Sprinkles (Similarity score: 9.69)
- Celebration Sprinkles (Similarity score: 9.69)
- Decors Rainbow Sprinkles (Similarity score: 9.69)
- Chef's Select Rainbow Sprinkles (Similarity score: 9.69)
- Macedonia Tropical (Similarity score: 11.50)
- Texas Toffee Queen Llc Dark Chocolate Espresso Covered Toffee (Similarity score: 14.20)
- Christmas Nonpareils (Similarity score: 14.73)
- Fall Nonpareils (Similarity score: 14.73)