Gastro Hummus Tomato
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 901kj (216 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 901kj (216 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 8 |
| Positive Points | 3 |
| Proteins | 5.1g |
| Proteins Points | 3 |
| Proteins Value | 5.1g |
| Saturated Fat | 1.4g |
| Saturated Fat Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio | 9.333333333333332% |
| Saturated Fat Ratio Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio Value | 9.3% |
| Saturated Fat Value | 1.4g |
| Score | 5 |
| Sodium | 480mg |
| Sodium Points | 5 |
| Sodium Value | 480mg |
| Sugars | 1.3g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 1.3g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Goldähren Volles Korn Dunkel (Similarity score: 4.92)
- Bäckerkrönung Bergkirchner Krustenbrot (Similarity score: 5.02)
- El Corte Inglés Tortilla De Patata Fresca Sin Cebolla (Similarity score: 5.35)
- Alnatura Frühlings Rollen (Similarity score: 8.00)
- K Frokost Lækkerier Tun Salat (Similarity score: 8.11)
- Okus Tradicije Wellness Kruh Narezan (Similarity score: 8.39)
- Harry Knolli Das Kartoffelbrot (Similarity score: 8.55)
- Biogra Burger Vegetales De Zanahoria (Similarity score: 8.55)
- Sandwich Poulet (Similarity score: 9.04)
- Walkers Poppables (Similarity score: 9.17)
- Artisan Cauliflower Pizza Crust (Similarity score: 9.57)
- Rewe Krustenbrot Geschnitten (Similarity score: 10.75)
- Rewe Schumacher Ohg Krustenbrot Geschnitten (Similarity score: 10.75)
- Rewe Krustenbrot Geschnitten (Similarity score: 10.75)
- Lupa Empanada De Atún (Similarity score: 10.86)
Ingredients List
- Salt
- Basil
- Fat
- Protein
- Water
- Salt
- Rapeseed Oil
- Olive Oil
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)