Garnelen natur
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 238kj (57 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 0 |
| Energy Value | 238.0kj (57 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0.0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0.0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 3 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 13g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 13.0g |
| Saturated Fat | 0.3g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 50.0% |
| Saturated Fat Ratio Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio Value | 50.0% |
| Saturated Fat Value | 0.3g |
| Score | -2 |
| Sodium | 279.99999999999994mg |
| Sodium Points | 3 |
| Sodium Value | 280.0mg |
| Sugars | 0g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0.0g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Smoked Haddock & Salmon Chowder (Similarity score: 18.65)
- Green Shoot Soupe Courgette Parmesan (Similarity score: 19.21)
- Sirloin Burger Chunky Soup, Sirloin Burger (Similarity score: 20.00)
- Essential Everyday Chunky Soup (Similarity score: 20.00)
- Sirloin Burger With Vegetables Chunky Soup (Similarity score: 20.00)
- Chunky Sirloin Burger Soup (Similarity score: 20.00)
- Tegut Frutti Die Mare (Similarity score: 20.16)
- Family Farms Market Bacon Wrapped Stuffed Chicken Breast (Similarity score: 20.57)
- Mutters Feinstes,rasting Möhreneintopf (Similarity score: 22.36)
- Pacific Santa Fe Style Chicken Soup (Similarity score: 22.36)
- Chef Select Soupe A La Tomate (Similarity score: 23.02)
- The Cattleman's Beef Soup (Similarity score: 23.21)
- Tender Beef With Vegetables In A Savory Gravy (Similarity score: 23.32)
- Our Family Butternut Squash Soup (Similarity score: 25.03)
- Ma P'tite Cassolette Colin & Pates Torsades Sauce Crevette (Similarity score: 25.55)