Garlic parmesan
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 485kj (116 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 1 |
| Energy Value | 485kj (116 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | b |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 7 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 18.75g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 18.75g |
| Saturated Fat | 1.34g |
| Saturated Fat Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio | 37.53501400560225% |
| Saturated Fat Ratio Points | 5 |
| Saturated Fat Ratio Value | 37.5% |
| Saturated Fat Value | 1.3g |
| Score | 2 |
| Sodium | 482mg |
| Sodium Points | 5 |
| Sodium Value | 482mg |
| Sugars | 0.89g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0.89g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Père Dodu Émincés De Poulet Colombo Spécial Plancha (Similarity score: 3.81)
- Escalope De Poulet Ail (Similarity score: 9.22)
- Dunnes Stores Tuna Chuncks In Brine (Similarity score: 11.40)
- Ribeira Morceaux De Thon Au Naturel (Similarity score: 11.40)
- Les Cuisinés Du Bocage 4 Tripoux (Similarity score: 12.57)
- Marks & Spencer Venison Leg Steaks (Similarity score: 12.95)
- Hormel Apple Bourbon Pork Tenderloin, Apple Bourbon (Similarity score: 13.34)
- Hormel, Hormel Foods Corporation Apple Bourbon Pork Tenderloin, Apple Bourbon (Similarity score: 13.34)
- Delhaize Rôti De Porc Cuit (Similarity score: 13.36)
- Hormel, Hormel Foods Corporation Lemon Garlic Pork Loin Filet, Lemon Garlic (Similarity score: 13.42)
- Hormel Lemon Garlic Pork Loin Filet, Lemon Garlic (Similarity score: 13.42)
- Maistres Occitans Aiguillettes De Canard Marinées Aux Herbes (Similarity score: 13.63)
- Axoa De Veau Au Piment D'espelette (Similarity score: 13.72)
- Axoa De Canard (Similarity score: 13.72)
- Axoa De Veau (Similarity score: 13.72)
Ingredients List
- Pork
- Water
- Coating
- Sea Salt
- Turbinado Sugar
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)