Garlic herb root vegetables
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 556kj (133 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 1 |
| Energy Value | 556kj (133 calories/kcal) |
| Fiber | 1.8 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.8 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | b |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 4 |
| Positive Points | 2 |
| Proteins | 1.77g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 1.77g |
| Saturated Fat | 0.88g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 11.055276381909549% |
| Saturated Fat Ratio Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio Value | 11.1% |
| Saturated Fat Value | 0.9g |
| Score | 2 |
| Sodium | 310mg |
| Sodium Points | 3 |
| Sodium Value | 310mg |
| Sugars | 2.65g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 2.65g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Cedarlane All Natural & Vegetarian Quinoa Tabouli (Similarity score: 5.14)
- Ainsley Harriott Wild Mushroom Couscous (Similarity score: 10.26)
- Halwa Sauce Tajine Dattes & Pois Chiches (Similarity score: 10.59)
- Kit De Préparation Pour Taboulé (Similarity score: 10.64)
- Bbq Style Chopped Salad With Chicken (Similarity score: 13.20)
- Original Guacamole (Similarity score: 14.35)
- Sałatka Z Szynką (Similarity score: 15.94)
- Episaveurs,ponoma Pois Chiches (Similarity score: 15.96)
- Leader Price Brandade De Morue Parmentier (Similarity score: 16.24)
- Delhaize Salad Thai Style (Similarity score: 16.58)
- Frankly Fresh Quinoa Tabouli (Similarity score: 17.42)
- Knorr Arroz Con Tomate (Similarity score: 17.43)
- Mama, Mama Joe's Gourmet Dinner Sauce With Ground Beef (Similarity score: 17.68)
- Vegetable Fried Rice (Similarity score: 17.70)
- Dole Dole, Che's Choice Caesar Salad Kit (Similarity score: 18.04)
Ingredients List
- Red Potatoes
- Carrot
- Sweet Potato
- Onion
- Garlic Herb Marinade
- Butternut Squash
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)