Garden Vegetable Wraps
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1046kj (250 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1046kj (250 calories/kcal) |
| Fiber | 5.9 |
| Fiber Points | 5 |
| Fiber Value | 5.9 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 7 |
| Positive Points | 9 |
| Proteins | 7.35g |
| Proteins Points | 4 |
| Proteins Value | 7.35g |
| Saturated Fat | 1.47g |
| Saturated Fat Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio | 25% |
| Saturated Fat Ratio Points | 3 |
| Saturated Fat Ratio Value | 25% |
| Saturated Fat Value | 1.5g |
| Score | -2 |
| Sodium | 324mg |
| Sodium Points | 3 |
| Sodium Value | 324mg |
| Sugars | 1.47g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 1.47g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Roasted Red Pepper Hummus (Similarity score: 10.69)
- Asda 6 Brown Sandwich Thins (Similarity score: 14.39)
- Gräfschaftet,gräfschafter Crustini (Similarity score: 14.84)
- Pouce, Auchan Pouce Nuggets De Poulet (Similarity score: 15.17)
- Natursoy Pan De Pita (Similarity score: 15.20)
- Morrisons Toastie White With More (Similarity score: 15.27)
- Fresh Food Market Loaded Baked Potato Salad (Similarity score: 15.95)
- Silueta Fibra+ (Similarity score: 16.24)
- Leader Price,sélection De Nos Régions Rillettes De Maquereaux De Bretagne, À La Moutarde À L'ancienne (Similarity score: 16.45)
- Lustucru Ravioli 4 Fromages (Similarity score: 17.12)
- Daunat Suédois Thon Oeuf (Similarity score: 19.88)
- Thiriet Nuggets De Colin D'alaska Et Mozzarella (Similarity score: 19.97)
- Jero Gazpachos Jero (Similarity score: 20.23)
- Kvarnvingen,lidl Kvarnvingen Rågkaka (Similarity score: 20.36)
- Jacquet Petite Fournée Bio 2 Demi Baguettes Nature (Similarity score: 20.45)
Ingredients List
- Whole Wheat Flour
- Raising Agent
- Dextrose
- Wheat Gluten
- Corn Starch
- Sea Salt
- E297
- Yeast
- Preservative
- E466
- E415
- Water
- Enzyme
- Flour Treatment Agent
- High Oleic Canola Oil And Hydrogenated Cottonseed Oil
- Contains 2% And Less Of The Following
- Onion
- Garlic Powder
- Parsley
- Spice
- E471
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)