Garbit Taboule oriental
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 572kj (137 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 1 |
| Energy Value | 572kj (137 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | b |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 4 |
| Positive Points | 2 |
| Proteins | 4.5g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 4.5g |
| Saturated Fat | 0.3g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 10.344827586206897% |
| Saturated Fat Ratio Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio Value | 10.3% |
| Saturated Fat Value | 0.3g |
| Score | 2 |
| Sodium | 320mg |
| Sodium Points | 3 |
| Sodium Value | 320mg |
| Sugars | 2.4g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 2.4g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Southwest Saus'age & Veggie Breakfast Bowl (Similarity score: 8.56)
- Garbit Taboulé Oriental Curry Douc Et Raisins Secs (Similarity score: 8.84)
- Pom Lisse, Marque Repère Potatoes Natures (Similarity score: 9.27)
- Dietbon Salade Repas Conchiglie Poulet (Similarity score: 9.50)
- La Cuisine D'océane Salade De Pâtes Poulet Rôti (Similarity score: 9.50)
- Spinach Bowtie Pasta Salad (Similarity score: 10.46)
- Lerøy Sushi Bimi 10 Kpl (Similarity score: 10.79)
- Knorr Arroz Con Tomate (Similarity score: 12.32)
- Buffet (Similarity score: 12.71)
- Very Veggie Platter Sm Wr (Similarity score: 13.08)
- Chicken Jakafrezi (Similarity score: 13.37)
- Sorribas Burguer De 5 Verduritas (Similarity score: 13.38)
- Target Brands Inc White Basmati Rice (Similarity score: 13.88)
- Carrefour Porc 5 Epices Et Riz Basmati (Similarity score: 13.95)
- Knorr Arroz A La Poblana Knorr (Similarity score: 14.03)
Ingredients List
- Balsamic Vinegar
- Alcohol Vinegar
- Salt
- Curry
- Flavouring
- Thickener
- Garlic
- Tomato
- Celery
- Green Peas
- Carrot
- Colza Oil
- Precooked Lentils
- Raisin
- Coriander
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)