Garbanzo beans
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 402kj (97 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 1 |
| Energy Value | 402kj (97 calories/kcal) |
| Fiber | 4.8 |
| Fiber Points | 5 |
| Fiber Value | 4.8 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 2 |
| Positive Points | 7 |
| Proteins | 4.8g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 4.8g |
| Saturated Fat | 0g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 0% |
| Saturated Fat Ratio Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio Value | 0% |
| Saturated Fat Value | 0g |
| Score | -5 |
| Sodium | 104mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 104mg |
| Sugars | 3.2g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 3.2g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Low Sodium Garbanzo Beans (Similarity score: 3.66)
- Low Sodium Garbanzo Beans (Similarity score: 3.66)
- Tesco British Marrowfat Processed Peas (Similarity score: 6.34)
- Organic Low Sodium Garbanzo Beans (Similarity score: 11.31)
- Raley's Organic Low Sodium Garbanzo Beans (Similarity score: 11.31)
- Garbanzo Beans (Similarity score: 11.31)
- Garbanzo Beans (Similarity score: 11.31)
- Green Valley Garbanzo Beans (Similarity score: 11.31)
- Green Valley Organics Organics Garbanzo Beans (Similarity score: 11.81)
- Low Sodium Garbanzo Beans (Similarity score: 11.89)
- Consum Lentejas Pardinas (Similarity score: 12.50)
- Restaurant's Pride Fancy Pinto Beans (Similarity score: 15.40)
- Del Monte Strawberry Apple Fruit & Oats, Strawberry Apple (Similarity score: 15.53)
- Del Monte Fruit & Oats Strawberry Apple Real Fruit & 100% (Similarity score: 15.68)
- Randall Deluxe Garbanzo Beans (Similarity score: 17.09)
Ingredients List
- Chickpea
- Water
- Sea Salt
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)