Garant Ekologisk havregryn
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1548kj (370 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 4 |
| Energy Value | 1548.0kj (370 calories/kcal) |
| Fiber | 10 |
| Fiber Points | 5 |
| Fiber Value | 10.0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0.0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 5 |
| Positive Points | 10 |
| Proteins | 13g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 13.0g |
| Saturated Fat | 1.2g |
| Saturated Fat Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio | 17.142857142857142% |
| Saturated Fat Ratio Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio Value | 17.1% |
| Saturated Fat Value | 1.2g |
| Score | -5 |
| Sodium | 4.0mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 4.0mg |
| Sugars | 2.2g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 2.2g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Biográ Copos De Avena Finos (Similarity score: 2.11)
- Enerbio,ener Bio Hafer Flocken Feinblatt (Similarity score: 2.27)
- Rossmann,ener Bio Hafer Flocken (Similarity score: 2.27)
- Bauck Hof Haferflocken Großblatt Vollkorn (Similarity score: 2.27)
- Hafer Flocken (Similarity score: 2.27)
- Dmbio Hafer Mehl (Similarity score: 2.27)
- Enerbio,ener Bio Enerbio Feine Haferflocken (Similarity score: 2.28)
- Bauck Hof Hafer Mehl (Similarity score: 2.28)
- Rapunzel Flocons D'avoine (Similarity score: 2.50)
- Coop Havregryn (Similarity score: 2.83)
- Vanadis Flocons D’avoine Fins (Similarity score: 3.16)
- Ecocesta Copos Suaves De Avena Integral (Similarity score: 3.56)
- Mornflake North Western Mills Jumbo Oats (Similarity score: 4.91)
- Cem Porcento Farinha Aveia Integral (Similarity score: 5.09)
- K Classic, Wurzener Haferflocken (Similarity score: 5.21)
Ingredients List
- Oat Grain
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)