Garant,Axfood Makaroner - B-vitaminberikade
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1532kj (367 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 4 |
| Energy Value | 1532kj (367 calories/kcal) |
| Fiber | 2.7 |
| Fiber Points | 2 |
| Fiber Value | 2.7 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 4 |
| Positive Points | 7 |
| Proteins | 11g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 11g |
| Saturated Fat | 0.4g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 30.76923076923077% |
| Saturated Fat Ratio Points | 4 |
| Saturated Fat Ratio Value | 30.8% |
| Saturated Fat Value | 0.4g |
| Score | -3 |
| Sodium | 0mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 0mg |
| Sugars | 3.2g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 3.2g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Flor De Lis Massa Alimentícia Com Ovos (Similarity score: 5.97)
- Ragusa Makaroni Ragusa (Similarity score: 5.97)
- Ragusa Bucatini Tjestenina (Similarity score: 6.07)
- Migros,mister Rice Wild Rice Mix (Similarity score: 6.66)
- Turini,marque Repère Cannelloni À Farcir (Similarity score: 7.01)
- Namur Pasta Organic (Similarity score: 8.14)
- Columbro Spaghettoni Bio Columbro (Similarity score: 8.15)
- Gerblé Tagliattes Au Riz Complet (Similarity score: 8.49)
- Turini,marque Repère Pâtes Étoiles (Similarity score: 8.71)
- Sos Arroz Especial Ensaladas Y Guarniciones (Similarity score: 8.99)
- Spaghetti (Similarity score: 9.01)
- Catelli Lasagne Express (Similarity score: 9.05)
- La Vie Claire Farine De Riz Demi Complet Bio (Similarity score: 9.06)
- Delverde Delverde Spaghetti 4 (Similarity score: 9.08)
- Eroski Arroz Vaporizado (Similarity score: 9.12)
Ingredients List
- Wheat Flour
- Durum Wheat Flour
- Vitamins
- Thiamin
- E375
- Vitamin B6
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)