Gambas bio entieres crues congelees, la barquette de 16 pieces
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 381kj (92 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 1 |
| Energy Value | 381kj (92 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 3 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 21g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 21g |
| Saturated Fat | 0g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 0% |
| Saturated Fat Ratio Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio Value | 0% |
| Saturated Fat Value | 0g |
| Score | -2 |
| Sodium | 204.00000000000003mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 204mg |
| Sugars | 0g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Oso Gambas Bio De Madagascar (Similarity score: 0.42)
- Le Père Jean Tripoux D'auvergne (Similarity score: 15.23)
- Maison Fournet Fayard,le Brave Auvergnat 8 Tripoux D'auvergne (Similarity score: 15.23)
- Ardelis Le Pere Jean Tripoux D'auvergne (Similarity score: 15.42)
- White Shrimp (Similarity score: 17.89)
- The Fresh Market Shrimp (Similarity score: 17.89)
- Premium Shrimp (Similarity score: 17.89)
- White Shrimp (Similarity score: 17.89)
- Chunk Light Tuna In Water (Similarity score: 17.99)
- Delpierre Queues De Crevettes Bio (Similarity score: 18.11)
- Crown Prince Boiled Baby Clams In Water (Similarity score: 19.52)
- Wellsley Farms North Atlantic Sea Scallops (Similarity score: 19.87)
- Bah Cleaned Conch (Similarity score: 19.87)
- Bah Cleaned Conch (Similarity score: 19.87)
- Cleaned Conch (Similarity score: 19.87)