Gambas
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 360kj (87 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 1 |
| Energy Value | 360kj (87 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 2 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 20g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 20g |
| Saturated Fat | 0.2g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 28.571428571428577% |
| Saturated Fat Ratio Points | 4 |
| Saturated Fat Ratio Value | 28.6% |
| Saturated Fat Value | 0.2g |
| Score | -3 |
| Sodium | 139.99999999999997mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 140mg |
| Sugars | 0g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Black Tiger Shrimp (Similarity score: 10.81)
- Carrefour Queues De Crevettes (Similarity score: 12.28)
- 30 40 S On Shrimp (Similarity score: 13.23)
- Lighthouse Bay,lidl 2 Hake Fillets (Similarity score: 14.45)
- Hacendado Pulpo Troceado Cocido Congelado (Similarity score: 17.28)
- Profand Pulpo Cocido Troceado (Similarity score: 17.28)
- Profand Pulpo Cocido (Similarity score: 17.28)
- Mmm!,auchan Mmm! Gambas Géante Sauvages Surgelées (Similarity score: 17.75)
- Migros Oeufs Bio Suisses (Similarity score: 20.51)
- Grainful Unstuffed Pepper (Similarity score: 21.19)
- Food4good Portions Sans Peau Merlu Blanc Du Cap Msc (Similarity score: 21.49)
- Leiro Mejillones Cocidos (Similarity score: 21.51)
- Pacific, Pacific Surf Basa Pacific Surf Basa, Swai Fillet (Similarity score: 21.69)
- Picard Crevettes Entieres Crues (Similarity score: 21.78)
- Wal Mart Stores Pink Salmon Fillets (Similarity score: 21.93)