Galletitas
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1837kj (440 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 5 |
| Energy Value | 1837.0kj (440 calories/kcal) |
| Fiber | 5.3 |
| Fiber Points | 5 |
| Fiber Value | 5.3 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0.0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 11 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 7.6g |
| Proteins Points | 4 |
| Proteins Value | 7.6g |
| Saturated Fat | 1.5g |
| Saturated Fat Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio | 10.714285714285714% |
| Saturated Fat Ratio Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio Value | 10.7% |
| Saturated Fat Value | 1.5g |
| Score | 6 |
| Sodium | 172.0mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 172.0mg |
| Sugars | 19g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 19.0g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Dia Mojicon (Similarity score: 14.42)
- Frollini Con Zucchero Di Canna (Similarity score: 15.00)
- Korn Mühle Knusper Müsli (Similarity score: 17.17)
- Gerblé Biscuit Caramel Épeautre (Similarity score: 17.25)
- Lu,belvita Graines Et Fruits Framboises Et Graines De Chia (Similarity score: 17.49)
- Lazzaroni Oswego (Similarity score: 18.74)
- Brossard Savane P'tit Dej Pépites De Chocolat (Similarity score: 19.08)
- Auchan Biscuits Avoine Complete (Similarity score: 20.47)
- Belvita Seeds & Berries (Similarity score: 20.88)
- Belvita Seeds & Berries Raspberry & Chia Seeds (Similarity score: 20.88)
- Brossard Brossard Lot2 Mini Brownie Duo Choco X8 (Similarity score: 21.32)
- Continente Continente Gofres (Similarity score: 21.40)
- Fourmi Bionique Gourmet Granola (Similarity score: 21.47)
- Dr Oetker Dr Oetker Vitalis Roasted Müsli Schoko Nuss (6,64 Eur 1 Kg) (Similarity score: 21.61)
- Belvita Myrtilles Et Graines De Lin (Similarity score: 21.87)