Galerie Lollipops
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1569kj (375 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 4 |
| Energy Value | 1569kj (375 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 14 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 0g |
| Proteins Points | 0 |
| Proteins Value | 0g |
| Saturated Fat | 0g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 0% |
| Saturated Fat Ratio Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio Value | 0% |
| Saturated Fat Value | 0g |
| Score | 14 |
| Sodium | 0mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 0mg |
| Sugars | 56.25g |
| Sugars Points | 10 |
| Sugars Value | 56.25g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Sour Powder Filled Candy Canes (Similarity score: 0.00)
- Watermelon, Blue Raspberry, Lemon, Black Cherry, Green Apple Extreme Sour Hard Candy (Similarity score: 0.00)
- Candy Canes Midwood Brands, Sour Power Filled Candy Canes, Green Apple, Cherry, Strawberry, Lemon (Similarity score: 0.00)
- Midwood Brands, Family Dollar Stores Inc Midwood Brands, Sour Powder Filled Candy Canes, Lemon, Green Apple, Cherry, Strawberry (Similarity score: 0.00)
- Sour Powder Filled Candy Canes (Similarity score: 0.00)
- Impact Confections Inc 5 Assorted Flavors Extreme Sour Hard Candy (Similarity score: 0.00)
- Creative Snack Co Spice Drops (Similarity score: 1.77)
- Food Market Management Inc Ginger People Ginger Chew (Similarity score: 2.94)
- The Fresh Market Fruit Filled Shells Candy (Similarity score: 5.30)
- Haribo Haribo, Gummi Candy, Sour S'ghetti (Similarity score: 5.30)
- Laziza (Similarity score: 6.41)
- Lutti Mojito Ball (Similarity score: 6.86)
- Caramelle Balsamiche (Similarity score: 6.86)
- Over The Top, Kingston Marketing Co Over The Top, Decorating Pumpkin Patch (Similarity score: 8.84)
- Over The Top Hippity Hop Edible Confetti (Similarity score: 8.84)
Ingredients List
- Sugar
- Corn Syrup
- Water
- Maltodextrins
- Artificial Flavouring
- Colour
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)