Gaec Limouzin Yaourt de chevre
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 313kj (75 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 0 |
| Energy Value | 313kj (75 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 2 |
| Positive Points | 3 |
| Proteins | 5.1g |
| Proteins Points | 3 |
| Proteins Value | 5.1g |
| Saturated Fat | 2.8g |
| Saturated Fat Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio | 70% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 70% |
| Saturated Fat Value | 2.8g |
| Score | -1 |
| Sodium | 40mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 40mg |
| Sugars | 4.1g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 4.1g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Yaourt Vanille (Similarity score: 1.58)
- Verso Natura,conad Yogurt Bianco Biologico Intero (Similarity score: 3.01)
- Conad Bianco Naturale (Similarity score: 3.47)
- Conad Yogurt Bianco (Similarity score: 3.47)
- Soignon Bifudus Au Lait De Chèvre (Similarity score: 3.83)
- Bonneterre Fromage Blanc Nature (Similarity score: 3.84)
- La Vie Claire Fromage Blanc Au Lait De Brebis (Similarity score: 4.20)
- Yogurt Intero Bianco (Similarity score: 4.92)
- Nouvelle France Fromagerie Yogourt Au Lait De Brebis (Similarity score: 5.13)
- Sterzing Vipiteno Sterzinger Yogurt Vipiteno Intero Bianco (Similarity score: 5.29)
- Sterzing Vipiteno Yoghurt , Vollmilch (Similarity score: 5.29)
- Sterzing Vipiteno Alpenjoghurt, Natur (Similarity score: 5.29)
- Sterzing Vipiteno Sterzinger Yogurt Vipiteno (Similarity score: 5.29)
- Sterzing Vipiteno Sterzinger Yogurts Vipiteno (Similarity score: 5.29)
- Sterzing Vipiteno Sterzing Vipiteno Südtiroler Yogurt, Natur (Similarity score: 5.29)