G7 Tiramisu with sponge cake drops
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1046kj (250 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1046kj (250 calories/kcal) |
| Fiber | 1.7 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.7 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 15 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 3.33g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.33g |
| Saturated Fat | 6.67g |
| Saturated Fat Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio | 72.73718647764449% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 72.7% |
| Saturated Fat Value | 6.7g |
| Score | 14 |
| Sodium | 75mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 75mg |
| Sugars | 27.5g |
| Sugars Points | 6 |
| Sugars Value | 27.5g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Red Raspberry & Fudge Ice Cream With Chocolate Swirl & Chocolate Flakes (Similarity score: 8.48)
- Maine Blueberry Belgian Waffle Cone Ice Cream (Similarity score: 11.52)
- Rewe Eiscreme Choco Cookie Dough (Similarity score: 11.71)
- Friendly's Sundae Ice Cream (Similarity score: 12.71)
- Giant Eagle Premium Ice Cream (Similarity score: 12.75)
- Mochi Fruit Rouge & Cheesecake (Similarity score: 13.26)
- Mint Chocolate Chip Ice Cream, Mint Chocolate Chip (Similarity score: 13.32)
- Carrefour Dessert Saint Honoré (Similarity score: 13.80)
- Italian Style Frozen Dessert Gelato (Similarity score: 14.74)
- Lody Jak Dawniej,bracia Koral Lody Śmietankowe (Similarity score: 14.88)
- Choco Lots Of Love Dark Chocolate Ice Cream With Chewy Fudge Brownie Pieces, Choco Lots Of Love (Similarity score: 15.46)
- Best Choice Premium Ice Cream (Similarity score: 15.63)
- Kroger Sherbet Topped Sugar Cones (Similarity score: 15.95)
- Migros Tartufo (Similarity score: 15.95)
- Fazer,pingviini Domino (Similarity score: 16.05)
Ingredients List
- Skimmed Milk
- E415
- Drops Of Sponge Cake With Coffee
- Coconut Oil
- Glucose Syrup
- Egg Yolk
- Mascarpone
- Tablet Of Dark Chocolate
- Cocoa Powder Preparation
- E471
- E401
- Sugar
- E410
- Flavouring
- Cream
- Coffee Syrup
- Glucose Syrup
- Water
- Coffee
- E150b
- E440a
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)