G7 Gelato Affogato al caffè
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 979kj (234 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 979kj (234 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 16 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 2.6g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2.6g |
| Saturated Fat | 8.3g |
| Saturated Fat Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio | 84.6938775510204% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 84.7% |
| Saturated Fat Value | 8.3g |
| Score | 16 |
| Sodium | 64mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 64mg |
| Sugars | 28g |
| Sugars Points | 6 |
| Sugars Value | 28g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- G7 Gelato Affogato Al Caffè (Similarity score: 0.00)
- G7 Affogato Al Caffè (Similarity score: 0.00)
- G7 Affogato Al Caffe (Similarity score: 0.00)
- Sammontana Barattolino Amore Mio (Similarity score: 11.27)
- Ice Cream (Similarity score: 12.60)
- Froiz Tarta Laminada (Similarity score: 12.95)
- Le Specialità Di Beppe,md Gelato Al Gusto Di Panna Con Variegatura Al Caffè E Chicchi Di Cioccolato Al Caffè (Similarity score: 13.12)
- G7 Spagnola (Similarity score: 14.81)
- Cora Dessert Glacé Parfum Chocolat (Similarity score: 15.33)
- Sammontana Coppa Oro (Similarity score: 15.64)
- Fiorello's Fiorello's, Artisan Gelato, Dulche De Leche (Similarity score: 17.17)
- Excellence,aldi Coupe Glacée Saveur 3 Chocolats (Similarity score: 17.37)
- Skyr Kirsche (Similarity score: 19.14)
- G7 Affogato Al Cioccolato (Similarity score: 19.76)
- Premium Ice Cream (Similarity score: 20.38)