Full Circle Market Protein with cranberries granola
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1824kj (436 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 5 |
| Energy Value | 1824kj (436 calories/kcal) |
| Fiber | 7.3 |
| Fiber Points | 5 |
| Fiber Value | 7.3 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 14 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 18.18g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 18.18g |
| Saturated Fat | 1.8199999999999998g |
| Saturated Fat Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio | 11.124694376528117% |
| Saturated Fat Ratio Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio Value | 11.1% |
| Saturated Fat Value | 1.8g |
| Score | 9 |
| Sodium | 273mg |
| Sodium Points | 3 |
| Sodium Value | 273mg |
| Sugars | 23.64g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 23.64g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Main Street Gourmet Llc Granola (Similarity score: 15.74)
- Sunbelt Bakery Simple Granola Whole Grain (Similarity score: 18.58)
- Kashi Crunchy Bars Honey 1 4oz (Similarity score: 19.92)
- Rewe Beste Wahl,rewe Knusper Müsli Weniger Süß, Knusper (Similarity score: 20.30)
- Cuétara Fibra Galletas Con Vitaminas Hierro Calcio Y (Similarity score: 20.41)
- Spar Galletas Maria (Similarity score: 23.04)
- Alipende Galleta María (Similarity score: 23.04)
- Nonni's Cranberry Almond Thin Cookies, Cranberry (Similarity score: 23.13)
- Edamame, Flavor Infused Cranberries, Almonds & Pumpkin Seeds (Similarity score: 24.04)
- Energy Blend Edamame, Cranberries, Almonds & Pumpkin Kernels (Similarity score: 24.04)
- Grillon D'or Ka'ré Sans Gluten (Similarity score: 24.18)
- Jomo Kaiser Guglhupf (Similarity score: 24.68)
- Graham Snacks (Similarity score: 25.18)
- Nabisco Honey Maid Cookies Apple 1x10 000 Oz (Similarity score: 25.21)
- Nature Valley Peanut Butter Protein Granola (Similarity score: 25.66)
Ingredients List
- Whole Grain Rolled Oats
- Cinnamon
- Salt
- Soy Protein
- Sugar
- Canola Oil
- Infused Dried Cranberries
- Sunflower Seed
- Rice Syrup
- Gluten Free Brown Crisp Rice
- Vanilla
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)