Fudge stripes cookies
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 2171kj (519 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 6 |
| Energy Value | 2171kj (519 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | e |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 27 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 3.7g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.7g |
| Saturated Fat | 14.81g |
| Saturated Fat Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio | 66.65166516651666% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 66.7% |
| Saturated Fat Value | 14.8g |
| Score | 27 |
| Sodium | 303mg |
| Sodium Points | 3 |
| Sodium Value | 303mg |
| Sugars | 37.04g |
| Sugars Points | 8 |
| Sugars Value | 37g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Food Town Stores Inc Fudge Covered Graham Cookies (Similarity score: 15.62)
- Cookies (Similarity score: 15.62)
- Bpa La Galette Sablée Fourrage Chocolat 480g (Similarity score: 15.76)
- Michel Et Augustin 4 Petits Carrés Choco Noisettes (Similarity score: 16.58)
- Food Club Fudge Factory, Fudge Covered Grahams Cookies (Similarity score: 18.29)
- Choco Bliss Cookies (Similarity score: 18.29)
- Keebler, Fudge Stripes, Fudge Covered Cookies (Similarity score: 20.26)
- Auchan Galettes D'avoine Chocolat (Similarity score: 21.09)
- Michel Et Augustin Sablés Au Chocolat Noir Et Sel De Guérande 178g (Similarity score: 21.18)
- Carrefour Miniredondos Zebra (Similarity score: 21.22)
- Keebler, Fudge Stripes, Cookies, Cinnamon Roll (Similarity score: 21.80)
- Gold Emblem Gold Emblem, Chocolate Chip Cookies (Similarity score: 22.61)
- Auchan Palets Bretons Pur Beurre (Similarity score: 23.05)
- Michel Et Augustin Carrés Au Beurre, Pointe De Sel Et Choco Noir 73g (Similarity score: 23.88)
- Schar Chocolate Fingers (Similarity score: 24.20)
Ingredients List
- Flour
- E491
- E435
- Natural And Artificial Flavouring
- E132
- E102
- E133
- Sugar
- Vegetable Oil
- Contains 2% And Less Of Whey
- High Fructose Corn Syrup
- Salt
- Raising Agent
- Soya Lecithin
- Colour
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)