Fuchs Bio Cereals
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1548kj (370 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 4 |
| Energy Value | 1548kj (370 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 10 |
| Positive Points | 4 |
| Proteins | 6.6g |
| Proteins Points | 4 |
| Proteins Value | 6.6g |
| Saturated Fat | 0.1g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 14.285714285714288% |
| Saturated Fat Ratio Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio Value | 14.3% |
| Saturated Fat Value | 0.1g |
| Score | 6 |
| Sodium | 160mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 160mg |
| Sugars | 27g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 27g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Thurner Thurner Nuss Strudel (Similarity score: 13.92)
- Bio Soleil Madeleine Longues Aux Raisins (Similarity score: 16.65)
- Madeleines Longues Au Raisin (Similarity score: 16.65)
- Muffin (Similarity score: 17.98)
- La Vie Claire Mini Cake Fourré Framboise (Similarity score: 18.17)
- Country Farm Muesli Abricot (Similarity score: 18.82)
- Feed Raw Barre Cacahuète Vitamines Shot (Similarity score: 19.80)
- La Vie Claire Muesli Croustillant Sarrasin Miel (Similarity score: 20.28)
- Nestlé Pensal (Similarity score: 20.95)
- Piccole Bugie (Similarity score: 21.21)
- Nestlé,pensal Pensal Farinha Com Cacau (Similarity score: 21.22)
- Grand Jury Barres Céréales Pomme Verte (Similarity score: 22.09)
- Kool Tart Tart (Similarity score: 22.58)
- Risents Müsli: Dadel, Russin, Tranbär (Similarity score: 23.27)
- Tesco Caramel Rice Cakes (Similarity score: 23.30)