Fruty U Applesauce
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 293kj (71 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 0 |
| Energy Value | 293kj (71 calories/kcal) |
| Fiber | 1 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 85 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 5 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 85 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 2 |
| Positive Points | 6 |
| Proteins | 0g |
| Proteins Points | 0 |
| Proteins Value | 0g |
| Saturated Fat | 0g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 0% |
| Saturated Fat Ratio Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio Value | 0% |
| Saturated Fat Value | 0g |
| Score | -4 |
| Sodium | 0mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 0mg |
| Sugars | 13g |
| Sugars Points | 2 |
| Sugars Value | 13g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Andros Fruits Pocket, Compote De Pommes Et Fraises (Similarity score: 2.47)
- Le Jardin D'orante,marc Veyrat Pomme, Mangue & Citron (Similarity score: 2.72)
- Compote Poires Williams De Provence (Similarity score: 3.03)
- Auchan Compote Pommes Bananes (Similarity score: 3.49)
- Compote De Pommes (Similarity score: 3.54)
- Ametller Origen Diverfruit Poma I Plàtan (Similarity score: 3.70)
- Freshona Compote De Pommes (Similarity score: 4.26)
- Leahy Puree De Pommes Non Sucree (Similarity score: 4.28)
- Summer Fruit Blend Sliced Strawberries (Similarity score: 4.33)
- U Coupelle Dessert De Fruits Pommes, Fraise Et + Pommes, Framboise (Similarity score: 4.36)
- Diced Pears In Naturally Flavored Fruit Juice (Similarity score: 4.40)
- Carrefour Pomme Compotes Allégées En Sucres* (Similarity score: 4.50)
- Bonne Maman Compotée Pommes À La Fleur D'oranger (Similarity score: 4.61)
- Andros Dessert Fruitier* Pomme Poire (Similarity score: 4.71)
- Andros Dessert Fruitier Pomme Poire (Similarity score: 4.71)
Ingredients List
- Apple Puree
- E300
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)