Fruits + greens bars, blueberry spinach cashew
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1552kj (371 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 4 |
| Energy Value | 1552kj (371 calories/kcal) |
| Fiber | 8.6 |
| Fiber Points | 5 |
| Fiber Value | 8.6 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 20 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 20 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 15 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 5.71g |
| Proteins Points | 3 |
| Proteins Value | 5.71g |
| Saturated Fat | 1.43g |
| Saturated Fat Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio | 14.299999999999999% |
| Saturated Fat Ratio Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio Value | 14.3% |
| Saturated Fat Value | 1.4g |
| Score | 10 |
| Sodium | 57mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 57mg |
| Sugars | 45.71g |
| Sugars Points | 10 |
| Sugars Value | 45.71g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Fruits + Greens Bar (Similarity score: 0.00)
- Larabar Strawberry Spinach Cashew Fruits And Greens Bar (Similarity score: 10.26)
- The Original Fruit & Nut Food Bar (Similarity score: 10.26)
- Bars (Similarity score: 10.26)
- Fruits + Greens Bars (Similarity score: 23.14)
- The Original Fruit & Nut Food Bar (Similarity score: 23.14)
- Larabar Frt Nt Fd Bar Frt Grns Bar Mango Spinach Cashew (Similarity score: 23.14)
- Lu La Paille D’or Aux Framboises (Similarity score: 30.17)
- Lu,paille D'or La Paille D'or Gaufrettes Fourrées À La Framboise (Similarity score: 32.13)
- Lenôtre Le Plaisir Framboises Nougatine (Similarity score: 32.75)
- Picard 8 Macarons Pomme Poire Façon Tatin (Similarity score: 33.69)
- Bio La Vie Barre Cranberry (Similarity score: 36.28)
- Bio Soleil Barre De Céréales Cranberry Et Fruits Des Bois (Similarity score: 36.28)
- Lu La Paille D'or Gaufrettes Fourrées À La Cerises (Similarity score: 36.50)
- Dulcerel Amarantel (Similarity score: 36.77)
Ingredients List
- Apple
- Apricot
- Cashew Nuts
- Blueberry
- Spinach
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)