Fruit with hatch pepper cheese bites
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 456kj (109 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 1 |
| Energy Value | 456kj (109 calories/kcal) |
| Fiber | 1.9 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.9 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 6 |
| Positive Points | 3 |
| Proteins | 3.85g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.85g |
| Saturated Fat | 3.21g |
| Saturated Fat Points | 3 |
| Saturated Fat Ratio | 62.57309941520468% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 62.6% |
| Saturated Fat Value | 3.2g |
| Score | 3 |
| Sodium | 90mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 90mg |
| Sugars | 10.26g |
| Sugars Points | 2 |
| Sugars Value | 10.26g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Nestlé Leche Evaporada Parcialmente Desnatada + Gratis (Similarity score: 10.44)
- Nestlé Leche Evaporada Parcialmente Desnatada Para Salsas (Similarity score: 10.44)
- Nestlé Leche Evaporada (Similarity score: 11.87)
- Casino Crème Dessert Saveur Vanille (Similarity score: 12.06)
- Vanilla Bean (Similarity score: 12.07)
- Müller Kirsch Milchreis (Similarity score: 12.34)
- Andros Gourdmand & Vegetal (Similarity score: 12.45)
- Müller Milchreis Korn&frucht Roggen Sonnenblumenkern Feige (Similarity score: 12.90)
- Comas Iogurt Comas Con Mermelada De Albaricoque (Similarity score: 13.28)
- Lindt Patisserie Arancia Heiße Schokolade Mit Orange (Similarity score: 13.36)
- Mimosa Lait Arôme Biscuits Chocolatés (Similarity score: 13.38)
- Pur Natur Yaourt Myrtille Musli (Similarity score: 14.93)
- Limelco Crème Dessert Vanille (Similarity score: 15.26)
- Müller Tejberizs Desszert 15% Csokoládé Mogyoró Ízű Készítménnyel (Similarity score: 15.60)
- Holiday Nog (Similarity score: 15.73)
Ingredients List
- Apples With Calcium Ascorbate To Promote Whiteness And Maintain Texture
- Grape
- Hatch Pepper Cheese
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)