Delhaize Soupe patate douce
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 251kj (60 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 0 |
| Energy Value | 251kj (60 calories/kcal) |
| Fiber | 1.4 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.4 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 85 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 5 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 85 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 2 |
| Positive Points | 6 |
| Proteins | 0.6g |
| Proteins Points | 0 |
| Proteins Value | 0.6g |
| Saturated Fat | 0.4g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 14.814814814814813% |
| Saturated Fat Ratio Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio Value | 14.8% |
| Saturated Fat Value | 0.4g |
| Score | -4 |
| Sodium | 236mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 236mg |
| Sugars | 4.4g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 4.4g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Mutti Simply Sugo Basil (Similarity score: 6.83)
- Mutti Sugo Semplice Con Basilico (Similarity score: 6.83)
- Mutti Sugo Semplice Con Basilico (Similarity score: 6.98)
- Franprix Carottes Râpées (Similarity score: 10.94)
- Petits Pois Et Carottes À L'étuvée Très Fins (Similarity score: 10.95)
- Champignons De Paris Emincé (Similarity score: 10.95)
- Auchan Petit Pois Carottes (Similarity score: 10.95)
- Bonduelle Petits Pois Carottes (Similarity score: 12.28)
- Saint Eloi,intermarché Petits Pois Et Jeunes Carottes Extra Fins Bio (Similarity score: 12.50)
- Eggplant, Zucchini & Red Peppers Grilled Marinated Vegetables, Eggplant, Zucchini & Red Peppers (Similarity score: 12.96)
- Auchan Petits Pois Carottes À L'étuvée Très Fins (Similarity score: 13.70)
- Auchan Petit Pois Carottes À L'etuvée (Similarity score: 13.70)
- Cora Petits Pois Et Carottes À L'étuvée, Très Fins (Similarity score: 13.70)
- Netto Petits Pois Et Jeunes Carottes Très Fins À L'étuvée (Similarity score: 13.99)
- Rochambeau Petits Pois Carottes À L'étuvée (Similarity score: 14.03)