Delhaize Petit Pois
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 285kj (69 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 0 |
| Energy Value | 285kj (69 calories/kcal) |
| Fiber | 4.7 |
| Fiber Points | 4 |
| Fiber Value | 4.7 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 85 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 5 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 85 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 1 |
| Positive Points | 12 |
| Proteins | 5.2g |
| Proteins Points | 3 |
| Proteins Value | 5.2g |
| Saturated Fat | 0.2g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 20% |
| Saturated Fat Ratio Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio Value | 20% |
| Saturated Fat Value | 0.2g |
| Score | -11 |
| Sodium | 104.00000000000001mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 104mg |
| Sugars | 1.5g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 1.5g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Petits Pois Extra Fins (Similarity score: 9.60)
- Coop Conserve Maïs (Similarity score: 19.01)
- Florette Plateau Apéro 600g (Similarity score: 20.88)
- Coles Tomato Paste (Similarity score: 21.60)
- Delhaize Petits Pois Extra Fins (Similarity score: 24.09)
- Bonduelle Petits Pois Très Fins (Similarity score: 24.40)
- Mix Buffet Carottes Finement Râpées Au Jus De Citron (Similarity score: 24.80)
- Findus Espinacas Al Ajillo (Similarity score: 25.62)
- Safeway Fresh Foods Llc Broccoli Florets (Similarity score: 25.85)
- Boni Maïs Doux (Similarity score: 26.59)
- Boni Maïs Doux (Similarity score: 26.59)
- Go Food Mermelada De Mora 250g (Similarity score: 26.85)
- Leader Price Légumes Cuisinés À La Méridionale (Similarity score: 27.14)
- Jardin Bio Étic,léa Nature Sauce Tomate Arrabiata (Similarity score: 27.17)
- Carottes Finement Rapées Bio (Similarity score: 27.61)
Ingredients List
- Green Peas
- Water
- Sea Salt
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)