Delhaize Mini burger aux brocolis
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 837kj (201 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 837.0kj (201 calories/kcal) |
| Fiber | 4.5 |
| Fiber Points | 4 |
| Fiber Value | 4.5 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 35 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 35.0 |
| Grade | b |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 8 |
| Positive Points | 8 |
| Proteins | 7.6g |
| Proteins Points | 4 |
| Proteins Value | 7.6g |
| Saturated Fat | 2.1g |
| Saturated Fat Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio | 27.631578947368425% |
| Saturated Fat Ratio Points | 3 |
| Saturated Fat Ratio Value | 27.6% |
| Saturated Fat Value | 2.1g |
| Score | 0 |
| Sodium | 440.00000000000006mg |
| Sodium Points | 4 |
| Sodium Value | 440.0mg |
| Sugars | 1.8g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 1.8g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Whole Foods Market, Bread & Circus Inc Whole Foods Market, Caesar Salad (Similarity score: 17.40)
- Monoprix Le Wrap (Similarity score: 21.30)
- Casino Pizza Bolognaise Cuite Sur Pierre (Similarity score: 21.61)
- Buitoni, Fraich'up Buitoni Fraich'up Pizza Surgelée 5 Légumes (Similarity score: 23.03)
- Avenia Burger Végétal Betteraves & Haricots Rouges (Similarity score: 23.90)
- Biográ Pizza Setas (Similarity score: 25.68)
- La Vie Claire Vegetal Burger (Similarity score: 25.83)
- Crous Resto',crous31 Sandwich Indien (Similarity score: 29.15)
- Wagner Lachs Spinat (Similarity score: 29.33)
- Haldiram Snacks Pvt Ltd Paneer Makhani (Similarity score: 30.17)
- Casino Sandwich Thon Crudités Pain De Mie Complet (Similarity score: 31.89)
- Albert Heijn Bio Pizza Mozzarella Met Tomaat En Basilicum (Similarity score: 32.29)
- Saint Jean Les Ravioles À Poêler (Similarity score: 33.00)
- Casino Pizza Calzone Royale Cuite Au Feu De Bois (Similarity score: 33.36)
- Céréal Bio Tendres Carrés De Blé À L'orientale (Similarity score: 33.60)