Delallo Spaghetti, gluten free pasta
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1569kj (375 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 4 |
| Energy Value | 1569kj (375 calories/kcal) |
| Fiber | 5.4 |
| Fiber Points | 5 |
| Fiber Value | 5.4 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 5 |
| Positive Points | 10 |
| Proteins | 8.93g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 8.93g |
| Saturated Fat | 1.79g |
| Saturated Fat Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio | 50.14005602240896% |
| Saturated Fat Ratio Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio Value | 50.1% |
| Saturated Fat Value | 1.8g |
| Score | -5 |
| Sodium | 0mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 0mg |
| Sugars | 0g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Delallo Shells No 91, Gluten Free Pasta (Similarity score: 4.95)
- Delallo, George Delallo Co Inc Penne Rigate No 36, Gluten Free Pasta (Similarity score: 4.95)
- Delallo Fusilli No 27, Gluten Free Pasta (Similarity score: 4.95)
- George Delallo Co Inc Gluten Free Pasta Fusilli No 27 (Similarity score: 4.95)
- Golden Turtle Brand,c'hef Vermicelle De Riz Thaï (Similarity score: 9.92)
- Organic White Quinoa (Similarity score: 10.66)
- River Tail Quinoa (Similarity score: 10.66)
- Filippo Filippi Lumaconi Ai 5 Sapori (Similarity score: 11.79)
- Mercanti Riso Soffiato (Similarity score: 14.49)
- Fiorentini Riso Soffiato (Similarity score: 14.49)
- Molino Filippini Riso Soffiato (Similarity score: 15.56)
- Comptoir Du Grain,marque Repère Riz Long Cuisson Express 3 Minutes (Similarity score: 15.58)
- La Finestra Sul Cielo S P A Pangrattato Di Riso Bio (Similarity score: 16.19)
- Natural Earth Products Inc Natural Earth Products, Organic Quinoa Whole Grain (Similarity score: 18.60)
- Natural Earth Products Organic Quinoa (Similarity score: 18.60)
Ingredients List
- Brown Rice Flour
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)