Delallo Premium sauce
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 113kj (28 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 0 |
| Energy Value | 113kj (28 calories/kcal) |
| Fiber | 1.8 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.8 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 12.5 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 12.5 |
| Grade | b |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 2 |
| Positive Points | 2 |
| Proteins | 1.77g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 1.77g |
| Saturated Fat | 0g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 0% |
| Saturated Fat Ratio Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio Value | 0% |
| Saturated Fat Value | 0g |
| Score | 0 |
| Sodium | 239mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 239mg |
| Sugars | 3.54g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 3.54g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Tracy Arrington Associates Inc Hearts Of Palm Soup (Similarity score: 9.74)
- Fody Food Co Tomato Basil Pasta Sauce (Similarity score: 12.84)
- Maggi Soupe Chinoise (Similarity score: 15.13)
- Pickled Sweet Red Peppers (Similarity score: 17.90)
- Belveder Belveder, Sweet Pickled Red Peppers (Similarity score: 17.90)
- La Marmite Bretonne Soupe Courgettes Jaunes Fenouil (Similarity score: 19.12)
- Soupe De Carottes À L'orange (Similarity score: 19.71)
- Tabatchnick Fine Foods Inc Tabatchnick, Frenchman's Onion Soup (Similarity score: 20.06)
- Salsa (Similarity score: 20.26)
- Campbell's Well Yes Italian Vegetables With Farro Soup (Similarity score: 20.70)
- Produits Blancs Velouté Aux Poireaux Et Aux Pommes De Terre (Similarity score: 21.50)
- El Pato Salsa Para Enchiladas (Similarity score: 21.53)
- Giaguaro Passata Di Pomodoro (Similarity score: 21.56)
- Maggi Soupe Chinoise (Similarity score: 21.72)
- Natur Gut Bio Buchstaben Suppe (Similarity score: 22.15)
Ingredients List
- Tomato
- Tomato Puree
- Salt
- Spice
- Garlic
- Onion Powder
- Carrot
- Celery
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)