Decò Salmone scozzese affumicato a fetta lunga
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 728kj (174 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 728kj (174 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 13 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 26g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 26g |
| Saturated Fat | 1.35g |
| Saturated Fat Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio | 21.028037383177573% |
| Saturated Fat Ratio Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio Value | 21% |
| Saturated Fat Value | 1.4g |
| Score | 13 |
| Sodium | 1500mg |
| Sodium Points | 10 |
| Sodium Value | 1500mg |
| Sugars | 0.3g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0.3g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- William & James Truite Normande Au Basilic Les Recettes Saveurs (Similarity score: 15.27)
- Salmone Affumicato Lax Von Berg (Similarity score: 18.95)
- Maison Peneau Saumon Fumé Du Cercle Arctique Élevé En Islande Premier Cru (Similarity score: 29.87)
- Laschinger Räucherlachs (Similarity score: 31.89)
- Salmone Affumicato Selvaggio Lax Von Berg (Similarity score: 33.32)
- Truite Fumée De Bretagne Élevée En Mer (Similarity score: 34.13)
- Truite De Mer 4t (Similarity score: 34.13)
- Almare Edle Matjesfilets Nordische Art (Similarity score: 36.13)
- Salmone Norvegese Affumicato (Similarity score: 36.19)
- Scottish Smoked Salmon (Similarity score: 36.19)
- Edeka Edle Matjes Filets (Similarity score: 37.13)
- Hacendado Pechuga De Pavo Pimienta (Similarity score: 37.40)
- Filet De Canard (Similarity score: 38.06)
- Filet De Canard Bio (Similarity score: 38.92)
- Seagold (netto Marken Discount) Edle Matjes Filets (Similarity score: 38.94)