Deboles Nutritional Foods Deboles, gluten free pasta
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1540kj (369 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 4 |
| Energy Value | 1540kj (369 calories/kcal) |
| Fiber | 1.8 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.8 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 4 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 7.02g |
| Proteins Points | 4 |
| Proteins Value | 7.02g |
| Saturated Fat | 0g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 0% |
| Saturated Fat Ratio Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio Value | 0% |
| Saturated Fat Value | 0g |
| Score | -1 |
| Sodium | 26mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 26mg |
| Sugars | 0g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- The Hain Celestial Group Inc De Boles, Rice Spaghetti Style Pasta (Similarity score: 0.00)
- De Boles Gluten Free Rice Spirals (Similarity score: 0.00)
- Jovial 100% Organic Traditional Egg Pasta (Similarity score: 5.91)
- Cariló Sa Cargando… (Similarity score: 10.64)
- Traditional Lightly Toasted Cracker Crumbs (Similarity score: 12.11)
- Organic Brown Rice & Quinoa, Penne (Similarity score: 12.76)
- Baking Flour Blend (Similarity score: 13.03)
- Gluten Free Bread Flour (Similarity score: 13.24)
- Whole Grain Gluten Free Pastry Flour Ancinet Grain (Similarity score: 13.24)
- Gluten Free Pastry Flour (Similarity score: 13.24)
- U Vermicelles Asiatiques (Similarity score: 13.62)
- Food Directions Inc Tinkyada, Pasta Joy, Vegetable Spirals Brown Rice Pasta (Similarity score: 14.25)
- Continental Mills Inc All Purpose Flour (Similarity score: 14.52)
- Deboles Deboles, Gluten Free Rice Lasagna (Similarity score: 14.57)
- Casa Amella Espaguetis (Similarity score: 14.84)
Ingredients List
- Rice Flour And Rice Bran Extract
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)