De Nieuwe Band Snelkookrijst wit
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1530kj (366 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 4 |
| Energy Value | 1530kj (366 calories/kcal) |
| Fiber | 1.5 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.5 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 4 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 7.3g |
| Proteins Points | 4 |
| Proteins Value | 7.3g |
| Saturated Fat | 0.2g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 25% |
| Saturated Fat Ratio Points | 3 |
| Saturated Fat Ratio Value | 25% |
| Saturated Fat Value | 0.2g |
| Score | -1 |
| Sodium | 8mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 8mg |
| Sugars | 0.3g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0.3g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Taureau Ailé Le Long Grain 100% Incollable (Similarity score: 1.54)
- Taureau Ailé Riz Le Long Grain D'exception 100% Incollable (Similarity score: 1.54)
- Taureau Ailé Riz Long Grain (Similarity score: 1.54)
- Carrefour,carrefour Bio Arroz Largo Integral (Similarity score: 2.76)
- Viaggiator Goloso, Riso Originario Integrale (Similarity score: 2.76)
- Biona Organic Italian Rice, Long Grain, Wholegrain (Similarity score: 2.76)
- Bioitalia Riso Parboiled (Similarity score: 3.16)
- Kuchnialidla Pl Bio Ryż Brązowy Długoziarnisty (Similarity score: 3.98)
- Wurzener Langkorn Reis (Similarity score: 6.58)
- Autour Du Riz Risotto Au Pesto (Similarity score: 6.93)
- Ma Vie Sans Gluten Farine Bio De Millet (Similarity score: 7.55)
- Happy Harvest Előfőzött, Előgőzölt Barnarizs Főzőtasakban (Similarity score: 7.70)
- Bio Par Nature Farine De Riz Blanc (Similarity score: 7.92)
- Comptoir Du Grain,marque Repère,scamark (filiale E Leclerc) Riz Long Grain (Similarity score: 8.07)
- Greenweez Riz Blanc (Similarity score: 8.45)