Davert Kidneybohnen
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 425kj (102 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 1 |
| Energy Value | 425kj (102 calories/kcal) |
| Fiber | 6.2 |
| Fiber Points | 5 |
| Fiber Value | 6.2 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 3 |
| Positive Points | 9 |
| Proteins | 7.2g |
| Proteins Points | 4 |
| Proteins Value | 7.2g |
| Saturated Fat | 0.1g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 16.666666666666668% |
| Saturated Fat Ratio Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio Value | 16.7% |
| Saturated Fat Value | 0.1g |
| Score | -6 |
| Sodium | 240mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 240mg |
| Sugars | 1.2g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 1.2g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Lunor, Fraîchement Cuit By Lunor Légumes Vapeur Lentilles Vertes (Similarity score: 10.58)
- Pacific Organic Vegetarian Refried Black Beans (Similarity score: 11.26)
- Tesco Chicken Curry (Similarity score: 12.74)
- Carrefour Discount Salade De Thon Mexicaine (Similarity score: 12.82)
- Filet De Lieu, Pomme De Terre Grenaille Et Sauce Romesco (Similarity score: 13.18)
- Roasted Tuscan Style Chicken Meal Kit, Roasted Tuscan Style Chicken (Similarity score: 13.34)
- Amy's Kitchen Hearty Rustic Italian Vegetable Soups (Similarity score: 14.22)
- Artosam Bistro Artosam Bistro, Italian Style Hash & Egg (Similarity score: 14.64)
- Krini Hülsenfrüchte Potpourri (Similarity score: 15.85)
- Psp Nems Au Crabe Et À La Crevette (Similarity score: 16.44)
- Smart Ones Chicken Lo Mein (Similarity score: 16.94)
- Saffron Road, American Halal Company Inc Chicken Vindaloo With Basmati Rice (Similarity score: 17.07)
- Delhaize Haricot Blanc A La Sauce Tomate (Similarity score: 17.74)
- Seazon Curry Japonais Végé (Similarity score: 17.86)
- Fraîcheur Du Jardin,leader Price Pois Chiches (Similarity score: 18.05)