d'aucy Petits Pois & Carottes
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 244kj (59 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 0 |
| Energy Value | 244kj (59 calories/kcal) |
| Fiber | 4.3 |
| Fiber Points | 4 |
| Fiber Value | 4.3 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 85 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 5 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 85 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 2 |
| Positive Points | 11 |
| Proteins | 4g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 4g |
| Saturated Fat | 0g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 0% |
| Saturated Fat Ratio Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio Value | 0% |
| Saturated Fat Value | 0g |
| Score | -9 |
| Sodium | 200mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 200mg |
| Sugars | 3g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 3g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Ernte Krone Junge Erbsen Mit Möhrchen (Similarity score: 1.41)
- Gustadéa Petits Pois Extra Fins Et Jeunes Carottes (Similarity score: 1.41)
- Cora Petits Pois Carottes Très Fins (Similarity score: 1.41)
- D'aucy Petits Pois & Carottes (extra Fins) (Similarity score: 8.77)
- Ja!, Rewe Erbsen Mit Möhren (Similarity score: 9.33)
- Dia Acelgas Categoría Extra (Similarity score: 12.54)
- Mémé Georgette Choux Rouges & Pommes Bio (Similarity score: 12.83)
- Cento Tomato Strips (Similarity score: 15.90)
- Petits Pois & Carottes Extra Fins (Similarity score: 17.52)
- La Preferida Whole Kernel Corn (Similarity score: 20.64)
- Aldi Bramwells Cream Of Tomato Soup (Similarity score: 20.96)
- La Valle Degli Orti Contorno Gran Delizia (Similarity score: 21.18)
- U Sauce Tomates Et Basilic (Similarity score: 21.52)
- Picard Epinards Hachés À La Crème (Similarity score: 21.67)
Ingredients List
- Vegetable
- Water
- Sugar
- Salt
- Natural Flavouring
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)