d'aucy Haricots blancs à la tomate
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 331kj (80 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 0 |
| Energy Value | 331kj (80 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 2 |
| Positive Points | 3 |
| Proteins | 4.9000000953674g |
| Proteins Points | 3 |
| Proteins Value | 4.9g |
| Saturated Fat | 0.10000000149012g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 10.000000149012001% |
| Saturated Fat Ratio Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio Value | 10% |
| Saturated Fat Value | 0.1g |
| Score | -1 |
| Sodium | 224.00000000000003mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 224mg |
| Sugars | 1g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 1g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Italian Mushroom Pasta Sauce (Similarity score: 10.63)
- Delhaize Filet De Poulet Au Potiron Pascale Naessens (Similarity score: 11.48)
- Notre Jardin,marque Repère Poêlée Méditerraéenne (Similarity score: 11.50)
- Auga Vegan Chilli Bean Soup (Similarity score: 11.67)
- Vinaigrette Érable Et Moutarde De Dijon (Similarity score: 13.31)
- Iglo Couscous (Similarity score: 14.15)
- Classic Party Tray With Dip (Similarity score: 14.62)
- Amy's Organic Chili With Vegetables (Similarity score: 15.32)
- Daucy Lentilles (Similarity score: 15.92)
- Lentilles Vertes Du Puy Cuisinées À L'ancienne (Similarity score: 16.30)
- Raley's Organic Pasta Sauce (Similarity score: 16.64)
- Back To Nature Tuscan 3 Bean With Kale & Millet Soup (Similarity score: 16.74)
- Fresh Petite Potatoes With Sea Salt & Black Pepper Seasoning, Sea Salt & Black Pepper (Similarity score: 16.93)
- Vegetable Tray With Greek Yogurt Ranch Dip (Similarity score: 17.05)
- Créaline Tajine De Légumes (Similarity score: 17.83)