d'aucy Erbsen extra fein
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 368kj (88 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 1 |
| Energy Value | 368kj (88 calories/kcal) |
| Fiber | 6.1 |
| Fiber Points | 5 |
| Fiber Value | 6.1 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 3 |
| Positive Points | 8 |
| Proteins | 5.8g |
| Proteins Points | 3 |
| Proteins Value | 5.8g |
| Saturated Fat | 0.2g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 22.222222222222225% |
| Saturated Fat Ratio Points | 3 |
| Saturated Fat Ratio Value | 22.2% |
| Saturated Fat Value | 0.2g |
| Score | -5 |
| Sodium | 212.00000000000003mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 212mg |
| Sugars | 3.7g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 3.7g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Casino Petits Pois À L'étuvée ( Extra Fins ) (Similarity score: 0.00)
- Turkey Chili With Beans (Similarity score: 11.73)
- Turkey Chili With Beans (Similarity score: 11.73)
- Leaderprice Petits Pois À L'etuvée Extra Fins (Similarity score: 12.26)
- Marks & Spencer Fèves De Soja Edamame, Pommes, Pois Mange Tout Et Coriandre (Similarity score: 13.29)
- Grainful Unstuffed Pepper (Similarity score: 14.23)
- Bonduelle Kidney Bohnen (Similarity score: 14.31)
- Block Island Haddock Chowder (Similarity score: 14.62)
- Mecklenburger Saure Landpute In Aspik (Similarity score: 14.76)
- Walima Haricots Blancs (Similarity score: 15.60)
- Tesco Baked Beans In Tomato Sauce (Similarity score: 16.78)
- Sunflower Ranch Garden Salad (Similarity score: 17.81)
- Organic Shio Spicy Chicken Ramen Kit With Bone Broth, Shio Spicy Chicken (Similarity score: 18.43)
- La Fuensantica Lentejas (Similarity score: 18.49)
- Alteza Alubias Blancas (Similarity score: 18.49)
Ingredients List
- Pea
- Water
- Sugar
- Salt
- Natural Flavouring
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)