Dark chocolate with raspberry flavored flakes
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 2142kj (512 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 6 |
| Energy Value | 2142kj (512 calories/kcal) |
| Fiber | 7 |
| Fiber Points | 5 |
| Fiber Value | 7 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | e |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 25 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 4.65g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 4.65g |
| Saturated Fat | 20.93g |
| Saturated Fat Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio | 60.00573394495412% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 60% |
| Saturated Fat Value | 20.9g |
| Score | 20 |
| Sodium | 12mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 12mg |
| Sugars | 41.86g |
| Sugars Points | 9 |
| Sugars Value | 41.86g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Dark Chocolate Snowman (Similarity score: 6.13)
- Chocolat Café Tasse Noir & Café Du Kenya (Similarity score: 11.09)
- Asda Dark Chocolate (Similarity score: 12.76)
- Eco+ Leclerc Chocolat Noir Spécial Dessert Eco+ (Similarity score: 14.31)
- Chocolat Café Tasse,café Tasse Chocolat Noir Et Thé Earl Grey (Similarity score: 14.76)
- Gut & Günstig Zartbitter (Similarity score: 15.00)
- Supersol Chocolate Fondant Extrafino Negro 48% Cacao (Similarity score: 15.17)
- Monoprix,monoprix P'tit Prix Chocolat Noir (Similarity score: 15.24)
- Monoprix Chocolat Noir (Similarity score: 15.24)
- Eco Eco Chocolat Noir (Similarity score: 15.32)
- Spar Dark (Similarity score: 15.51)
- Tablette D'or Chocolat Pâtissier Noir (Similarity score: 15.76)
- Mayata Venezuela Pure Plantation Porcelana 70% (Similarity score: 15.97)
- U Tablette De Chocolat Noir Supérieur (Similarity score: 16.62)
- Carrefour Chocolat De Laboratoire Noir 50% De Cacao Palets (Similarity score: 16.63)
Ingredients List
- Dark Chocolate
- Raspberry Flavored Flakes
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)