Dark chocolate espresso beans
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1941kj (464 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 5 |
| Energy Value | 1941kj (464 calories/kcal) |
| Fiber | 3.6 |
| Fiber Points | 3 |
| Fiber Value | 3.6 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | e |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 25 |
| Positive Points | 3 |
| Proteins | 3.57g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.57g |
| Saturated Fat | 21.43g |
| Saturated Fat Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio | 66.67703795892969% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 66.7% |
| Saturated Fat Value | 21.4g |
| Score | 22 |
| Sodium | 0mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 0mg |
| Sugars | 46.43g |
| Sugars Points | 10 |
| Sugars Value | 46.43g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Tropical Valley Foods Dark Chocolate Espresso Beans (Similarity score: 8.54)
- Les Fous De Terroirs Fin Palets De Chocolat (Similarity score: 14.38)
- Peppermint Bark (Similarity score: 14.94)
- Kirkland Brisures De Chocolat (Similarity score: 16.45)
- Terre D'italia Cuneesi Di Cuneo Al Rum (Similarity score: 16.62)
- Premium Assortment Fruit & Dark Chocolate Squares, Dark Chocolate Blueberry, Dark Chocolate 60% Cacao, Dark Chocolate Raspberry (Similarity score: 16.63)
- Coop,oliva,dulcioliva Cuneesi (Similarity score: 17.23)
- Isaura Escargots (Similarity score: 17.29)
- Abtey L'original Chocolat Fourré Liqueur (Similarity score: 17.39)
- Henry Abtey Chocolats Liqueur Mirabelle (Similarity score: 17.39)
- Abtey Chocolat Fourré Liqueur Royal Des Lys (Similarity score: 17.39)
- Abtey Chocolats Noirs Fourrés Alcool (Similarity score: 17.39)
- Abtey Chocolatier Alcools Du Monde (Similarity score: 17.39)
- Abtey Calendrier De L'avent (Similarity score: 17.39)
- Abtey Chocolatier Royal Des Lys (Similarity score: 17.39)
Ingredients List
- Dark Chocolate
- Coffee Beans
- E414
- Corn Syrup
- Sugar And Certified Confectioners Glaze
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)